A vádlók szerint a cég terméke nem csak hogy a kezdetektől fogva hibás volt, de erről a hibáról belsőbb körökben tudtak is, csak elhallgatták.
Újabb bíró hagyta jóvá a polgári peres eljárást az Apple ellen a szinte komikusan megbízhatatlan pillangó-kapcsolós billentyűzet miatt, ami éveket át fertőzte az összes MacBook-modellt. A 2015-ben bemutatott billentyűzet a 12 hüvelykes MacBookban kezdte meg hírhedt pályafutását, majd szépen-lassan beszivárgott az Air és a Pro modellekbe is. Mindössze 3 évvel a megjelenése után, 2018-ban pedig meg is indult azt első peres eljárás ellene, persze a megbízhatatlansága miatt.
A legfrissebb keresetet Edward Davila adta be március 8-án, múlt hétig azonban jegelve volt az ügy. Ennek azonban vége, úgyhogy kezdődhet az eljárás: a vádlott az Apple, a vádló mindenki, aki érintett MacBookot vásárolt Kaliforniában, New Yorkban, Floridában, Illinois-ban, Michiganben, New Jersey-ben és Washingtonban.
A per a 2015 és 2017 között eladott MacBookokat, a 2016 és 2019 között eladott MacBook Prókat, valamint a 2018 és 2019 között eladott Aireket tünteti fel, mint érintett eszközök. És ez még nem minden: a vád szerint az Apple jól tudta, hogy az eladásra kínált billentyűzet nagyon megbízhatatlan, ezt mégis eltitkolta és a terméket így is piacra dobta. A hiba elméletben nyílt titok volt a cég egyes vezetői között:
Kenhetünk akármennyi rúzst erre a disznóra, nem lesz szebb tőle.
– idéztek egy állítólagos beszélgetést az Apple fejesei között.
A bíróság már el is fogadta a felperesek azon állítását, miszerint a billentyűzet összes generációja és verziója ugyanúgy “defektes” komoly tervezési hibák miatt.
Az Apple által később bevezetett dizájnbeli változtatások egyike sem oldotta meg a billentyűk közötti apró távot, illetve a billentyűk által bejárt rövid utat. Az Apple-nek azt kell bebizonyítania majd a bíróság előtt, hogy ezek a jellegzetes megoldások nem rontottak a klaviatúrák megbízhatóságán – illetve hogy a cég nem úgy gyártott éveken keresztül hibás billentyűzeteket, hogy közben tudtak a gyermekbetegségeiről.
A peren dolgozó ügyvédi iroda az egész USA területén bátorítja a felhasználókat, hogy csatlakozzanak az Apple elleni támadáshoz (még úgy is, hogy csak a fentebb említett területek szerepelnek a hivatalos iratokban). Sajnos Európa és Magyarország most is kimarad a buliból, pedig biztos vagyok benne, hogy innen is sokaknak lenne egy-két kéretlen szava az Apple-höz.
Forrás: 9to5mac
Kapcsolódó cikkek: