
Az Apple 2024 októberében átdolgozta 14 és 16 hüvelykes MacBook Pro modelljeit, M4, M4 Pro és M4 Max chipeket, Thunderbolt 5 portokat illetve a felső kategóriás modelleken kijelzőmattítást és egyebeket adva hozzá a repertoárhoz. Ez elég sok frissítés egy csapásra, de ha azt hiszed, hogy ez azt jelenti, hogy a MacBook Pro újabb nagy frissítése több év múlva következik, akkor gondold át újra.
Mark Gurman, a Bloomberg munkatársa szerint a 2025-ös MacBook Pro modellek esetében csak egy kis teljesítménynövekedésre számít az új M5-ös chipek bevezetésével, míg a laptop „igazi fejlesztése” 2026-ban következik be. Ha tehát azt tervezed, hogy kihagyod az idei MacBook Pro-t, vagy csak egyszerűen kíváncsi vagy arra, hogy mi lesz két generációval később, íme öt nagy változás, amely a pletykák szerint jövőre érkezik az Apple prémium laptopcsaládjába.
OLED kijelző – viszlát, mini-LED
Több pletyka szerint az első OLED kijelzővel ellátott MacBook Pro modellek 2026-ban jelennek meg. Az Omdia kutatócég azt állítja, hogy az Apple „nagy valószínűséggel” jövőre mutatja be az OLED kijelzővel ellátott új MacBook Pro-kat, míg Ross Young kijelzőelemző szerint az Apple ellátási láncának várhatóan 2026-ban elegendő notebook-okra optimalizált OLED kijelzőgyártási kapacitása lesz ahhoz, hogy a technológiát a MacBook Pro-kba is bevezessék.
A jelenlegi MacBook Pro modellekhez képest, amelyek mini-LED kijelzőket használnak, az OLED technológia előnyei közé tartozna a megnövelt fényerő, a mélyebb feketékkel járó nagyobb kontrasztarány, a hosszabb akkumulátor-üzemidőhöz szükséges jobb energiahatékonyság és még sok más.
Vékonyabb, könnyebb laptop- jelentős újratervezés
Az OLED kijelzőkre való átállás lehetővé tenné, hogy a jövőbeli MacBook Pro modellek vékonyabb kialakításúak legyenek, és a pletykák szerint az Apple valóban ezt tervezi. Amikor az M4 iPad Pro-t 2024 májusában bemutatták, az Apple a vállalat eddigi legvékonyabb termékeként reklámozta.
A Bloomberg munkatársa, Mark Gurman ezt követően az iPad Pro-t „az Apple készülékek új osztályának kezdetének” nevezte, és azt mondta, hogy az Apple azon dolgozik, hogy a MacBook Pro-t vékonyabbá tegye a „következő néhány évben”. Az Apple a hírek szerint arra összpontosít, hogy a lehető legvékonyabb készüléket szállítsa anélkül, hogy kompromisszumot kötne az akkumulátor üzemidejével vagy a főbb új funkciókkal kapcsolatban.
Nevezetesen, a MacBook Pro a legutóbbi, 2021-es újratervezéssel vastagabb és nehezebb lett. Az egyik legfontosabb kiemelés több olyan port újbóli bevezetése volt, amelyeket a korábbi iterációkból eltávolítottak a váz vékonysága érdekében. Hogy az Apple hogyan fogja vékonyabbá tenni a 2026-os MacBook Pro-t anélkül, hogy eltávolítaná a viszonylag nemrég újra bevezetett portokat, az a nagy kérdés.
Dinamikus Sziget – nincs több notch
Ha eleged van abból, hogy a notch betolakodik a Mac kijelzőjébe, akkor van egy jó hírünk. Az Apple azt tervezi, hogy 2026-ban eltávolítja a bevágást a MacBook Pro-ról, az Omdia kutatócég által megosztott dokumentumok szerint. Az információ szerint a jövőre megjelenő 14 és 16 hüvelykes MacBook Pro modellek a kijelző tetején egy pirulában lévő kamerát kapnak majd a már megszokott notch helyett. A bevágás nélküli MacBook Pro további látható pixeleket kínálna a képernyőn, így a kijelző dizájnja egységesebb és összefüggőbb lenne.
5G modem – mobilinternet kapcsolat
Az Apple 2025 elején tervezi bevezetni az egyedi fejlesztésű 5G chipet, amely már évek óta készül. A modemchip az iPhone 16e, az olcsó iPad és az iPhone 17 „Air” készülékbe kerül, így az Apple lehetőséget kap a technológia tesztelésére, mielőtt bevezetné a zászlóshajó készülékekre. Mark Gurman, a Bloomberg munkatársa szerint az Apple ezután fontolóra veszi, hogy a mobilinternet csatlakozást először a Mac-családba is bevezeti.
A vállalat állítólag „vizsgálja” annak lehetőségét, hogy egy második generációs modemchipet már 2026-ban beépíthessen egy jövőbeli Mac-be, és ezzel egy Cellular MacBook Pro potenciális megjelenését is sejteti ugyanebben az évben. Az első Apple modemchip a 6 GHz alatti 5G sebességre korlátozódik, de a második generációs változat Gurman szerint támogatja majd a gyorsabb milliméter hullámhosszú technológiát is.
M6 sorozatú chip – 2 nm-es eljárás
Feltételezve, hogy az Apple az M4-es chipek bevezetéséhez hasonló időkeretet követ, az Apple idén októberben M5-ös sorozatú chipekkel frissíti a MacBook Pro termékcsaládot. A chipek a TSMC harmadik generációs, N3P néven ismert 3 nm-es eljárásával készülnek majd, ami az M4-es sorozatú chipekhez képest jellemzően évről évre nagyobb teljesítményt és energiahatékonysági javulást eredményez. Az M6-os chipek viszont egy teljesen új “összeszerelési eljárást” alkalmazhatnak az Apple 2026-os MacBook Pro modelljeihez.
Egy pletyka szerint az Apple jövő évi iPhone 18 modelljeiben található A20 chip a korábbi InFo (Integrated Fan-Out) összeszerelésről WMCM (Wafer-Level Multi-Chip Module) összeszerelésre vált. A WMCM több chipet integrál ugyanabban a csomagban, ami lehetővé teszi a bonyolultabb chipkészletek fejlesztését. Az olyan komponensek, mint a CPU, a GPU, a DRAM és a Neural Engine így szorosabban integrálhatók. Bár nem tudjuk biztosan, de ez azt jelentheti, hogy az Apple az M6-ot a 2 nm-es eljárással fejleszti, miközben kihasználva a WMCM csomagolást, még erősebb változatokat készíthet az egyedi processzorából.
Forrás – MacRumors