Ha tele van az iPhone vagy iPad-ed tárhelye, többféleképpen is visszaszerezheted. Ebben az útmutatóban több lehetőséget és módszert is végigveszünk.
Minden új iPhone és iPad modell meghatározott tárolókapacitással érkezik, amely az iPhone-ok esetében 64 GB-tól 1 TB-ig, az iPadek esetében pedig 64 GB-tól 2 TB-ig terjed. Bár mindig jó ötlet a lehető legnagyobb tárhelyű modellt megvenni, amit megengedhetsz magadnak, a használatodtól függően néha még a legnagyobb tárhelyű készülékek is megtelhetnek, és ez akkor történhet meg, amikor a legkevésbé számítasz rá.
A megvásárolt zenéktől és a letöltött alkalmazásoktól kezdve a felvett videókon át a kapott üzenetekig minden tartalomnak valahol meg kell lennie, akár a készüléken, akár a felhőalapú tárolóban. Ha az iPhone vagy iPad tárhelye megtelt, azt nem lehet bővíteni. Amit azonban megtehetsz, az az, hogy felszabadítod a meglévő tárhelyedet. Íme, hogyan.
Kezdő tárhely tippek
Az Apple tisztában van azzal, hogy sokaknak gondot okoz a tárhely kezelése a készülékeiken, ezért az iOS egyes verzióival egyre több lehetőséget vezetett be, amelyek segítenek a felhasználóknak abban, hogy kézben tartsák az értékes megabájtokat gyakran felemésztő alkalmazásokat és médiát.
Nyisd meg a Beállítások alkalmazást, válaszd az Általános ➝ iPhone/iPad tárolás menüpontot, és a tetején található színkódolt sávban megjelenik a felhasznált tárhely mennyisége. Alatta egy listát láthatsz a tárhely optimalizálására vonatkozó ajánlásokról, például a nagyméretű mellékletek áttekintésével és törlésével.
Ezeket az ajánlásokat a telepített alkalmazások listája és az egyes alkalmazások által használt tárhely mennyisége követi. A lista azt is megadja, hogy mikor használtad utoljára az egyes alkalmazásokat, így könnyen megtalálhatod és törölheted azokat az alkalmazásokat, amelyeket már régóta vagy egyáltalán nem használtál.
Amikor törölsz egy alkalmazást, annak ikonja, az alkalmazás adatai és a felhasználó által generált adatok törlődnek. Ez rendben is van, ha nem szándékozol újra használni az alkalmazást, azonban az Apple lehetővé teszi az alkalmazások kirakását is, ami felszabadítja a tárhelyet, de az alkalmazás ikonját és felhasználói adatait a helyén hagyja. Ha egy sokat használt alkalmazás sok helyet foglal, érdemes ellenőrizni, hogy törölheted-e a hozzá tartozó gyorsítótárat.
Egy másik lehetőség, amelyet az Apple nem is olyan régen adott hozzá az iOS/iPadOS-hez, az a lehetőség, hogy megakadályozhatod, hogy az iPhone vagy iPad automatikusan telepítse a szoftverfrissítéseket. Régebben az volt a helyzet, hogy az új szoftverfrissítések automatikusan letöltődtek a háttérben, majd az Automatikus frissítések funkció segítségével települtek. Manapság azonban a Beállítások alkalmazásban található egy kapcsoló, amellyel kiválaszthatod, hogy a frissítések automatikusan letöltődjenek-e vagy sem.
Fényképek
Az iPhone-on vagy iPad-en tárolt fényképek természetesen tárhelyet foglalnak a készüléken, amely a rendelkezésre álló tárolókapacitástól és a tartalom mennyiségétől függően gyorsan megtelhet.
Ha azt az üzenetet látod, hogy a készüléked tárhelye megtelt, érdemes megnézni a Tároló optimalizálása nevű opciót, ami az iCloud Fotókkal kapcsolatban tud hasznos lenni. Ez a funkció a teljes felbontású fényképeket az Apple-eszközödön kisebbekkel helyettesíti, amelyek sokkal kevesebb tárhelyet foglalnak, míg a teljes felbontású képek az iCloudban maradnak készüléken kívül.
Egy másik módja a fotótár metszésének, hogy ellenőrizd a Sorozatfelvétel módban készült felesleges felvételeket. A sorozatfelvételi mód arra utal, amikor a készüléked kamerája gyors egymásutánban, másodpercenként tíz képkocka sebességgel készít egy sor fényképet.
Ez remek módja egy akciójelenet vagy egy váratlan esemény fotózásának, mivel így mindig nagyobb a valószínűsége annak, hogy a várt képet kapd. Ugyanakkor rengeteg nem kívánt képet is generál, ezért jó gyakorlat, ha a legjobb képet kiválogatod, a többit pedig törlöd.
Ha régebbi iPhone-od van, a HDR-ben történő felvételkészítéssel szintén helyet takaríthatsz meg (ha kikapcsolod). Az iPhone X és a korábbi modellek esetében, amikor a kamera automatikus HDR-fotót készít, opcionálisan a normál felvételt is megőrizheti a Fotótárban, ami hasznos az összehasonlításhoz, vagy arra az esetre, ha a HDR-kép nem a várt módon jön ki. Ha azonban szeretnéd, kikapcsolhatod ezt a funkciót, és ezzel némi tárhelyet takaríthatsz meg.
Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a fényképkönyvtárad akkor is egyre nagyobb lesz, amikor nem készítettél képeket a készülékeddel. Például az emberek által a WhatsApp-on keresztül megosztott média automatikusan elmentésre kerülhet az iPhone Fotók alkalmazásába. Szerencsére ezt az alapértelmezett viselkedést könnyen megakadályozhatod, ha a WhatsApp alkalmazáson belüli beállításaiban letiltod a Fényképekbe mentést.
Forrás – MacRumors