Az Apple nemrégiben frissítette a MacBook Pro-t az M4 chipsorozattal és egy sor más frissítéssel, köztük 12 megapixeles kamerával, nano-textúrás kijelzővel és Thunderbolt 5 csatlakozási lehetőséggel.
A MacBook Air és a MacBook Pro annak ellenére, hogy most már külsőre is hasonlóak, nagyon különböző készülékek. Ezért érdemes átgondolni, hogy a 629.990 Ft-os kezdőáron induló 13 vagy 15 hüvelykes MacBook Air megvásárlása mellett döntünk, hogy pénzt spóroljunk, vagy a magasabb kategóriás, 14 vagy 16 hüvelykes MacBook Pro modellek egyikére van szükségünk, amelyek legalább 799.990 Ft-ba kerülnek? Ebben most segítünk Nektek, és átnézünk pár összehasonlítási szempontot a két gép között.
Dizájn
Mind a MacBook Air, mind a MacBook Pro alapdizájnja megegyezik: lapos a teteje és lekerekített az alja, de számos apró részletben eltérnek egymástól. Például, bár mindkét MacBook kijelzője a beépített webkamera elhelyezését megkönnyítő „bevágással” rendelkezik a tetején, a MacBook Pro esetében a káva érezhetően vékonyabb. A csúcskategóriás MacBook Pro billentyűzet tálcája szintén teljesen fekete.
A MacBook Air ezüst és világosszürke színben kapható, de a MacBook Air Starlight és Midnight színváltozatokban is kapható, így ha a különleges esztétikát keresed e felületek valamelyikével, akkor a MacBook Air-t kell beszerezned. A Space Black kizárólag a MacBook Pro esetében érhető el.
A MacBook Air és a MacBook Pro között a méretek is lényeges különbséget jelentenek. A 16 hüvelykes MacBook Pro lényegesen nagyobb és nehezebb, mint a 15 hüvelykes MacBook Air, de nem szabad alábecsülni a 14 hüvelykes MacBook Pro és a 13 hüvelykes MacBook Air közötti különbséget sem. Bár a 14 hüvelykes MacBook Pro nagyobb kijelzőt kínál, mint a MacBook Air, a valamivel nagyobb helyigény, a nagyobb vastagság és a 0,8 kilogrammos súly miatt a MacBook Pro kevésbé hordozható gép, ha könnyedén szeretnél utazni.
Csatlakozók
A két gép között jelentős különbség van a portok kiválasztásában. A MacBook Air csak két Thunderbolt-porttal rendelkezik, míg a MacBook Pro M4-es változata egy harmadik Thunderbolt 4 porttal, valamint egy HDMI 2.1 porttal és egy SDXC-kártya foglalattal egészül ki. Az M4 Pro vagy M4 Max konfigurációval együtt a MacBook Pro ezeket a Thunderbolt portokat Thunderbolt 5-re bővíti, a HDMI 2.1 port és az SDXC kártyahely mellett. Mindkét gép 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozóval rendelkezik, amely támogatja a nagy impedanciájú fejhallgatókat.
Mindent egybevetve a MacBook Pro sokkal sokoldalúbb a fizikai csatlakozók tekintetében, és hasznos funkciókat kínál a digitális fényképezőgépek SDXC-kártyáit, Thunderbolt 5 tartozékokat vagy akár egyszerűen csak több USB-s perifériát használó szakemberek számára.
Processzor
A MacBook Air az M2 vagy az M3 chipet használja, míg a MacBook Pro vásárlók az M4, M4 Pro és M4 Max chipek közül választhatnak. Az M4 Pro és az M4 Max az M4 chip felskálázott változatai, amelyek további CPU- és GPU-magokat kínálnak.
Az M4 Max például akár nyolc további processzormaggal rendelkező CPU-t és akár 30 további maggal rendelkező GPU-t kínál. A belépőszintű MacBook Air M2 lapkája csak egy kicsit gyengébb az M4, M4 Pro és M4 Max lapkáknál az egymagos feladatokban, de az M4 lapkák, különösen a Pro és Max változatok jelentősen jobbak a többmagos és grafikus feladatokban.
A lényegesen több tranzisztorral, CPU-magokkal és GPU-magokkal rendelkező M4 Pro és M4 Max nagy teljesítményű lapkák, amelyeket a hardverigényes munkafolyamatokat végző szakemberek számára terveztek. Az M2 és az M3 ezzel szemben inkább az átlag fogyasztóknak szánt chipek, amelyek a meglepően lenyűgöző teljesítményre és a kiváló hatékonyságra összpontosítanak, hogy alacsonyan tartsák a hőmérsékletet és meghosszabbítsák az akkumulátor élettartamát. Az M4 sorozatú lapkák a Neural Engine teljesítményének drámai javulását is hozták a gépi tanulási és mesterséges intelligencia feladatokhoz.
Memória és tárhely
A MacBook Air akár 24 GB egyesített memóriával és akár 2 TB belső tárolóval is konfigurálható, ami a felhasználók túlnyomó többségének bőven elegendő lehet. Azok számára, akiknek még több memóriára és tárhelyre van szükségük, a MacBook Pro a csúcsmodell MacBook Air-nél lényegesen több memóriával és tárhellyel konfigurálható.
A MacBook Pro M4 Pro és M4 Max lapkák akár 273 GB/s, illetve 546 GB/s memória-sávszélességet is biztosítanak – ez óriási növekedés az M2 és M3 modellek 100 GB/s memória-sávszélességéhez képest. Mostantól minden modell alapfelszereltségként 16GB memóriával indul.
Hangszórók és mikrofonok
A 13 hüvelykes MacBook Air négy hangszórós hangrendszerrel rendelkezik, amely meglepően telt és kiegyensúlyozott egy ilyen kis, vékony eszközhöz képest. A 15 hüvelykes MacBook Air és az összes MacBook Pro modell hat hangszórós hangrendszerrel lép a következő szintre, amely a mélysugárzókkal drámaian nagyobb és mélyebb hangzást biztosít.
Üzemidő
Az M4 Max chippel ellátott 14 hüvelykes MacBook Pro akkumulátorának üzemideje ugyanolyan 18 óra, mint a MacBook Air-é, de az összes többi MacBook Pro modell akkumulátorának üzemideje jobb. Az M4 14 hüvelykes és az M4 Pro 16 hüvelykes modellek akár 24 órás akkumulátor-üzemidőt is kínálnak, ami jelentős növekedés a MacBook Air-hez képest.
Neked melyik gép tetszik inkább, melyik illik jobban az igényeidhez? Írd meg nekünk kommentben!
Forrás – MacRumors